Vizeletcsepegés nőknél: okai, tünetei és kezelési lehetőségei

Vizeletcsepegés nőknél

Sajnos nem újkeletű probléma a nőknél leginkább köhögéskor, illetve tüsszentés esetén előforduló vizeletcsepegés. Sokan azt hiszik, hogy a jelenség pusztán változókori probléma, vagy kizárólag húgyúti fertőzés, felfázás eredménye, illetve pusztán lelki okai lehetnek és a megoldás az inkontinencia betét használata.

Az akaratlan vizeletcsepegés nem csak kis kellemetlenség és nem csak alkalmanként, például terhesség alatt vagy futás közben fordulhat elő egy hölgy életében, hanem sajnos állandó, több éves, akár több évtizedes jelleggel is megkeserítheti a mindennapokat, sőt önértékelési, lelki problémákhoz is vezethet.

A tévhitek eloszlatása céljából vegyük szemügyre, melyek a vizelettartási probléma okai, jelei, illetve, azt, hogy a kezelése terén milyen főbb lehetőségekkel élhetünk.

A vizelet inkontinencia tulajdonképpen bármely életkorban jelentkezhet, de tagadhatatlan, hogy az életkor előrehaladtával több a panaszos páciens.
A probléma számos okból fakadhat, melyek alapvetően szervi, ritkábban lelki eredetűek.

A vizeletcsepegés leggyakoribb okai

  • a kismedence izomzatának meggyengülése (túlsúly, hüvelyi szülés, nagy súlyok rendszeres emelése, menopauza és egyéb hormonhiányos állapotok, krónikus köhögés, tüsszögés, székrekedés stb.),
  • öröklött kötőszöveti gyengeség,
  • a húgycső zárásának elégtelensége,
  • gyógyszerek szedése, mely kedvezőtlen hatású a húgyhólyag működésére,
  • a kismedence betegségei, anatómiai deformitásai,
  • gyakori hólyaghurut, húgyúti fertőzések,
  • idegi eredetű problémák.

A vizelet visszatartás tünetei, jelei egyénenként változnak

A főbb tünetek leggyakrabban vegyesen fordulnak elő:

  • Gyakori vizelési inger: Eredete lehet idegi, vagy az elégtelenül ürülő vizelet.
  • Sürgető vizelési inger: Hirtelen fellépő erős késztetés a vizeletürítésre, a vizelet akár gyakran el is folyhat akaratlanul, mielőtt a hölgy odaérne a WC be.
  • Erőlködés esetén jelentkező vizeletcsepegés, vagy szivárgás: Általában köhögés, tüsszentés, sport, nevetés vagy nehéz tárgyak emelése során.
  • Sűrű éjszakai vizeletürítési kényszer: Egy éjjel folyamán az érintett hölgyek akár többször is felkelnek, amely tönkreteszi a nyugodt alvásukat.
  • Fájdalom, feszítés, húzó, nehéz érzet: Ha az inkontinencia fő oka a gátizomzat gyengesége, hólyagsérv, végbélsérv, vagy méhsüllyedés, a panaszos hölgyek gyakran számolnak be fájdalomról, amely lefelé sugárzik. De fájdalomérzettel – gyakran vizelés utáni – járhat természetesen többek között a húgyutak gyulladása is. Ha valamilyen fertőzés áll a hátérben, erről árulkodhat a vizelet összetétele, annak elemzése.

A vizeletcsepegés megszüntetése, mérséklése, főbb kezelési lehetőségei

A mai napig az érintett hölgyek jelentős része az inkontinencia betét mellett teszi le a voksot, annak ellenére, hogy az akaratlan vizeletvesztésre, annak megszüntetésére, vagy súlyosabb esetekben mérséklésére, számos hatékony módszer létezik.

Az első és legfontosabb tennivaló, az, hogy inkontinencia észlelésekor mindenképpen forduljunk szakorvoshoz és ne próbáljuk magunkat pusztán „házi praktikákkal” kezelni. Gondoljunk csak bele többek között abba például, hogy egy egyébként ártalmatlannak tűnő gyógynövény kúra esetlegesen milyen keresztallergia kiváltó ok lehet az arra érzékeny egyéneknél.

A kezelést tehát minden esetben szakorvosnak kell végeznie, feltárva a probléma okait, egyénre szabott kezelési tervet kell készítenie, amely gyakran nem egy, hanem több megoldás, eljárás kombinációja- például inkontinencia elleni gyógyszer szedése, gátizomzat erősítése stb.

LadyPower komplex konzervatív terápia a vizeletcsepegés kezelésére

A női inkontinencia egyik legfőbb oka a gátizomzat gyengesége, meggyengülése, melynek fő rizikófaktorai a hüvelyi szülés, túlsúly, menopauza, öregedés, hormonhiányos állapotok, krónikus székrekedés, köhögés, nehéz súlyok tartós emelése stb.

Gyakran felmerül a műtét, mint megoldási alternatíva. A műtéttel kapcsolatban fontos kiemelnünk, hogy ha a gátizom gyengesége áll a vizeletvesztés hátterében, a probléma megszüntetésében legfőbb szerepet a gátizmok erősítése játssza, a műtétes eljárás viszont nem képes a medencefenék izomzatának tömegesítésére.

Immár tizenöt éve állnak a hölgyek rendelkezésére a LadyPower rendelők, ahol a vizeletcsepegés okainak feltérképezése után, urogynekológus szakorvosaink egyéni kezelési, cselekvési tervvel látják el az érintett hölgyeket, akik a kezelés során végig szakszerű segítséget kapnak tapasztalt kollégáinktól, így hazatérvén otthonukban könnyen kivitelezhetővé válik a kiírt feladatok megoldása.

A medencefenék izmainak erősítése rendelőinkben többféle eszközzel történhet. A megfelelő eszköz, vagy eszközkombinációk kiválasztása mindig az egyedi esettől, az egyedi problémától függ. Több tévhit is él az érintett hölgyek körében, ilyen például a következő: „Én majd ugyanazokat az eszközöket használom, amelyet a szomszédasszonyom kapott a rendelőben, nem megyek el az állapotfelmérésre”. Az efféle gondolkodásmód számos esetben akár az alapprobléma rosszabbodásához is vezethet.

A LadyPower rendelőnkben a gátizomzat erősítésére, az inkontinencia megszüntetésére, vagy súlyosabb esetekben mérséklésére, az egyik leghatékonyabb kezelésként az elekroterápia áll rendelkezésre. A páciensek az állapotfelmérés után szakszerű betanításban részesülnek, megismerkednek a gátizom erősítő készülék használatával. Az elektrostimulációs kezelőgépre rákerülnek az urogynekológus szakorvosaink által kiírt programok, majd, miután meggyőződtünk arról, hogy a páciens minden információ birtokába került, a gépet zökkenő mentesen tudja alkalmazni, a gátizomtréner készülék hazavihető és a kezelés otthon folytatódik. Kérdés esetén bármikor rendelkezésre állunk.

Fontos megjegyeznünk, hogy az elektro stimulációs kezelés alapvetően egy pár hónapos periódus és nem kell a gépet folyamatosan „örökre” használni, illetve, azt, hogy a gép beprogramozása urogynekológusaink feladata, a kiírt programoktól eltérni nem szabad, hiszen egyéb programok alkalmazása visszavetheti a fejlődést, sőt egyéb panaszok megjelenését is okozhatja- pl. görcsös izomzat stb.

Ha a gátizomzatot a gép regenerálta, az terhelés hatására tömegesíthető tovább, amely a további funkcionális javulás záloga.

A gátizomzat további erősítésének fő eszköze a hüvelysúlyzó készlet, mely szintén rendelkezésre áll rendelőinkben betanítással együtt. A hüvelysúly általában azon hölgyek számára legideálisabb, akiknél a hüvely- és méhsüllyedés nem nagy fokú. Ennek ellenére, egyes esetekben a súlyosabb problémák kezelése során is lehetséges javulás a hüvelysúlyok speciális alkalmazásával- pl. gátizomtorna végzése fekve visszajelzéssel.

További információ – LadyPower Komplex Terápia

Megosztás

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Scroll to Top